„Чардафон“ спря победната серия на „Локомотив“

След повече от три години и 86 поредни мача без загуба, варненският „Локомотив“ най-после беше спрян. „Железничарите“ допуснаха първо поражение на родната хандбална сцена в инфарктен двубой срещу габровския „Чардафон“, игран пред близо 500 зрители в зала „Орловец“. Мачът от фаталния за варненци 13-ти кръг на първенството в „А“ РХГ завърши с победно попадение на Димитър Петков, реализирано след края на редовното време от 9 метрово хвърляне.

Двата отбора направиха един чудесен за родните стандарти, динамичен двубой, доминиран от стабилната игра в защита и ръководен великолепно от двойката топ рефери на България Георги Дойчинов и Юлиан Горецов.

Шампионите влязоха по-освободени в срещата и поведоха с 1:4 в началните минути. „Чардафон“ постепенно навакса пасива и с попадение на Станислав Йорданов в 18-та минута изравни при 8:8, а в последствие и поведе с голове на Марио Янчев и Димитър Петков – 11:9. Неприятна контузия обаче извади игралия великолепно до този момент вратар Пламен Иванов и това може би повлия психологически на съотборниците му. В минутите до края на полувремето габровският тим допусна серия от технически грешки в нападение, от които „Локомотив“ се възползва и след четири поредни попадения гостите обърнаха резултата за 11:13 на почивката.

Втората част тръгна с 4:1 за домакините. Застаналият на вратата Николай Цветков показа, че възвръща добрата си форма след претърпяна контузия и направи добри спасявания, включително и на 7 метров наказателен удар. Така в 41-та минута „Чардафон“ за втори път в мача излезе напред – 15:14. Неудържимият Бранимир Балчев обаче продължи да тегли отбора си и след още шест минути „Локомотив“ отново поведе – 15:17.

Chao LokoVn 10

Надлъгването продължи през цялото второ полувреме. Подложени на натиск, „железничарите“ също допуснаха грешки в нападение и след две успешно реализирани контраатаки от Станислав Йорданов и Павел Данаилов, в 54-та минута „Чардафон“ дръпна с 20:18. Габровският тим можеше да реши мача в своя полза още в този психологически момент, но пропусна добри ситуации от шестия метър, а и вратарят на „Локомотив“ Михаил Пенев беше блестящ. Заради двуминутно отстраняване на Димитър Петков, „Чардафон“ рискува да играе без вратар, но получи два бързи гола и минута преди края шампионите отново бяха напред – 22:23.

Chao LokoVn 7

Мирослав Денчев от крилото възстанови за 11 път равенството в срещата, а в ответната атака „Локомотив“ не успя да пробие защитата на домакините. Станислав Добрев допусна грешка и „Чардафон“ взе прекъсване с оставащи 6 секунди до края. В тях габровския тим предвижи топката до Марио Янчев, който беше спрян с нарушение секунда преди сирената. Димитър Петков изпълни девятката след края на редовното време и с пронизващ изстрел през стената взриви съотборниците си и публиката в зала „Орловец“ – 24:23 и победа за „Чардафон“.

Chao LokoVn 13

Петков завърши с общо 5 попадения на сметката си, 5 гола реализира и Марио Янчев. По 4 пъти в мача се разписаха Станислав Йорданов и Йордан Михайлов, който направи дебют с екипа на „Чардафон“ пред габровска публика. За „Локомотив“ Бранимир Балчев наниза 11 гола, 4 добави Станислав Добрев.

Chao LokoVn 14

„Искам да поздравя отбора на „Чардафон“ за мъжеството и характера, който показа. Поздравявам и публиката в залата за атмосферата, която създаде“ – коментира след срещата наставникът на „Локомотив“ Чавдар Чернев. – „Мисля, че се получи един хандбален празник и нашият спорт определено спечели от този мач. Имаше нужда това нещо да се случи. На всички е ясно, че няма как тази наша победна серия да продължи вечно. Има пренасищане в играчите, все по-трудно става мотивирането на отбора и се надявам това поражение да ни подейства отрезвяващо. Вината за това да загубим днес обаче е както наша, така и на „Чардафон“. Домакините изиграха добър мач, раздадоха се и стигнаха до успеха. Ние също показахме мъжество и характер, но днес имахме добър съперник срещу себе си. Ще търсим причините за загубата, ще гледаме срещата на запис, ще чистим пропуските и продължаваме напред. Предстоят ни много тежки два мача – градското дерби със „Спартак“ и трудно гостуване в Гоце Делчев. Чакаме и турнира за Купата отново тук в тази хубава зала. Ние сме шампионите на България и носителите на Купата. Това са нашите цели и през тази година и ще продължим да ги преследваме до край“, допълни треньорът на варненци.

Chao LokoVn 1

Героят на срещата Димитър Петков сподели: „Още преди мача имахме нагласата, че този път можем да победим „Локомотив“. Новите попълнения – Йордан Михайлов и Милен Стоянов, дадоха още качество на състава ни и се получи. Крайно време беше тази тяхна успешна серия да приключи. Този път, за разлика от предходни двубой с тях, не допуснахме варненци да направят разлика, държахме мача под контрол и накрая, когато трябваше да дадем всичко от себе си, го направихме. Можеше да решим нещата в своя полза и по-рано в срещата, но пропуснахме добри ситуации един на един с вратаря. Това доведе до инфарктните последни секунди. Контузията на Пламен повлия, но ние все пак на вратарския пост имаме и други опитни играчи, които се включиха чудесно днес. Важно беше, че победихме, най-вече от психологическо естество. Това ще ни вдъхне повече увереност преди двубоите за Купата и, надявам се, срещите от финалната четворка на шампионата“.

Chao LokoVn 9

Подобно мнение относно психологическия ефект от победата изрази и играещият треньор на тима Христо Данаилов: „Единственото ни притеснение преди мача беше дали прекомерното желание няма да изпревари свежата мисъл. За съжаление, това стана, но пък явно желанието ни е било три пъти по-голямо, защото успяхме да спечелим. Варненци имат кадрови проблеми и ние се възползвахме от това, но пък в предходни срещи ние бяхме в такава позиция и това ни пречеше да вземем нещо от двубоите с тях. Получи се един много приятен мач, с обрати и с щастлив край за нас. Пропуснахме много положения от шестметровата линия, допуснахме и голям брой технически грешки, но го отдавам на притеснението. Смятам, че от тук нататък притеснението ще е в техния лагер. Трансферите, които направихме по време на зимната пауза, въпреки проблемите ни от финансово естество, повишиха качеството и смятам, че по-оптимален състав няма как да имаме на този етап. Хората виждат, че тази година можем да направим нещо, ние също вярваме и днес го доказахме. Купата е основната ни цел. Финалният турнир е тук в зала „Орловец“ на 14-15 март и се надявам, че с подкрепата на габровци ще можем да постигнем нещо запомнящо се“, пожела си основателят на ХК „Чардафон“.

Chao LokoVn 17

В следващия кръг „Чардафон“ ще приеме вицешампиона „Добруджа“ (Добрич). Мачът е идната неделя, 9-ти февруари, отново в зала „Орловец“.

„Чардафон“: Слав Колев, Павел Данаилов-3, Мирослав Денчев-2, Георги Асенов, Христо Данаилов-1, Станислав Йорданов-4,Пламен Дедев, Димитър Петков-5, Йордан Михайлов-4, Даниел Димитров, Пенчо Пенчев, Милен Стоянов, Марио Янчев-5, Даниел Грозданов, Пламен Иванов, Николай Цветков.

Водач: Милена Иванова